The 2014 Africa Magic Viewers Choice Awards Best films of 2013 in Pictures – Part IV

0

The 2014 Africa Magic Viewers Choice Awards Best films of 2013 in Pictures – Part IV

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Desmond Elliot Best Supporting Actor
Desmond Elliot Best Supporting Actor

Best Supporting Actor
David Mulwa – Higher Learning
Ian Mbugua – House of Lungula
Desmond Elliot – Finding Mercy-WINNER
Bimbo Manuel – Torn
Chris Attoh – Flower Girl

 

Best Actress in a Comedy
Funke Akndele – The Fighter
Funke Akndele – The Hero
Funke Akndele – Return of Sheri Koko  -WINNER
Mary Ogbonna – Clinic Matters
Jackie Appiah – Cheaters
Yvonne Okoro – Contract

Osita Iheme Best Actor in Comedy (2)
Osita Iheme Best Actor in Comedy (2)

Best Actor in a Comedy
Hlomla Dandala – Contract
John Okafor – Return of Sheri Koko
Osita Iheme – The Hero -WINNER
Osita Iheme – The Fighter
Chinedu Ikedieze – The Hero

 

On behalf of Fred Phiri best TV Series Drama Comedy (2)
On behalf of Fred Phiri best TV Series Drama Comedy (2)

Best Television Series Comedy/Drama
Grace Kahaki Munthali – Prem Episode 2
Fred Phiri – Love Games Episode 6 – WINNER
John Riber – Siri Ya Mtungi
Paul Igwe – The Benjamins
Benson Akindeju – Nowhere to be Found

 

Walter Waltbanger Taylaur Best Shot Fimer
Walter Waltbanger Taylaur Best Shot Fimer

Best Short Film

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Vincent Moloi – Berea
Amarachukwu Onoh – Mother Tongue
Amil Shivji – Shoeshine
Walter “Waltbanger” Taylaur – The Wages -WINNER
Enuma Chigbo – The Deadwood

 

Best Documentary
Dr Gilbert Chigbo (Narrator) – The Deadwood -WINNER
Sonia Maingi – Tumanka Goes to School
Peter Murimi – Matatu: My Life, My Art
Peter Murimi- Guardians of the Wild
David Campbell – Shamba Shape Up

Njoki Muhoho Best Indegenous Language Movie Series Swahili
Njoki Muhoho Best Indegenous
Language Movie Series Swahili

Best Indigenous Language Movie/Series (Swahili)
Edwin Maina Kariuki – Nairobi Half Life
Jordan Riber – Siri Ya Mtungi
Ann Hamberger – Nina
Njoki Muhoho – Mama Duka -WINNER
Musa Venerable Mziba, Vagabond

Mercy Aigbe Best Indigenous Language Movie Series Yoruba
Mercy Aigbe Best Indigenous Language
Movie Series Yoruba

Best Indigenous Language Movie/Series (Yoruba)
Afeez Eniola – Arinnakore
Mercy Aigbe – Komfo  -WINNER
Abdulrasaq Abdullahi – Edidi
Olatunji Akeem Balogun – Aye Kooto
Olatunji Akeem Balogun – Mufu Olosa Oloko

 

Abba Muko Yakassai Best Indigenous Language Movie Series Hausa (4)
Abba Muko Yakassai Best Indigenous Language Movie Series Hausa (4)

Best Indigenous Language Movie/Series (Hausa)
Yasin Auwal, Umar K, Mazugal – Wana Gari 1& 2
Hafizu Bello – BakinKishi
Abba Muko Yakassai –-WINNER
Nasir Sa’ad Gwangwazo – Runan Jakara
Mikail I. Bin Hassan – Kurman Gari

 

Amarachukwu Onoh Best New Media Online Video
Amarachukwu Onoh Best New Media Online Video

Best Online Video
Stacy McDermott & Neville Ossai – Jungle Jewel: The Short Film
Mary Kaiyare – Deceit
Stanlee Ohikhuare – Kpian’s Premonition
Dorothy Ghettuba, Oyunga Pala – Next Big Host
Amarachukwu Onoh – Mother Tongue  -WINNER

Herty Owusu Shirly Frimong Manso Best writer Drama
Herty Owusu Shirly Frimong Manso Best writer Drama

Best Writer (Drama)
Shirley Frimpong-Manso & Hertey Owusu – Contract  -WINNER
Patrick Yaadar & Andy Boyo – Off The Hook
Akpor Kagho – Living Funeral
Fatima Jabbe – Battered
Pascal Amanfo – Single & Married

 

Best Writer (Comedy)
Jigi Bello – Flower Girl  -WINNER
Jahmal Holland – Still Standing
Ohis Udofia – Kuti’s Career Palace
Patrick Onyeka – The Place
Seun Arowojolu – Squatterz

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY